ZDRAVOTNÍ MISIE

Člověk léčí, ale Bůh uzdravuje

Koktejly ano či ne?

Někdy se setkávám s dotazy zda jsou nebo nejsou koktejly vhodné. Pojďme se na to společně podívat podrobněji...

Co to koktejl je?

Koktejlem v našem pojetí rozumíme zpravidla mix čerstvého ovoce, ořechů, semen, vody a dochucovacích složek. V našem pojetí výživy nedoporučujeme konzumovat mléko, proto jej do koktejlů nikdy nepřidáváme. Pokud máte pochybnosti proč, hledejte na internetu, informací již je všude dost. Pro ty, kdo potřebují "nakopnout," podívejte se na video o mléku, které připravil Prof. Dr. Walter Veith.

Počítá se koktejl mezi nápoje, nebo je to jídlo?

Ve všem doporučujeme střídmost. Koktejl mezi jídly není vhodný. Uvědomte si, že je to více méně plnohodnotné jídlo, protože obsahuje jak sacharidy, tak tuky i vlákninu. Protože jsou složky jemně namixované, není třeba je kousat, ale můžete je přímo vypít. Nutné trávicí látky a enzymy budou přidány až v žaludku a ve dvanácterníku. Nicméně, nic nebrání tomu, když se pro zlepšení trávení rozhodnete koktejl jen tak "popíjet" a obohatit jej přitom v ústech slinami. Pokud sliny nedodáte, druhou šanci směs dostane v dvanácterníku, kde se bude mísit se sekretem slinivky. Kdepak se to děje se můžete podívat na následujícím obrázku:

 Dvanácterník

V slinivce se produkují enzymy:

  • proteazy - hydrolyzují bílkoviny na aminokyseliny
  • lipázy - štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny
  • amylázy - hydrolyzují sacharidy na glukózu, ovšem z výzkumů Dr. Sidney V. Haase (1870-1964) vyplývá, že u mnoha lidí není štěpení složitých cukrů dostatečné a proto doporučil dietní opatření, dnes známé jako SCD dieta, která vylučuje všechny zdroje složitých cukrů, tedy i škrobu. Z našeho pohledu se jedná o oslabenou funkci slinivky.

Souhrnně se nazývá směs těchto enzymů pankreatická šťáva (succus pancreaticus), která je odváděna systémem vývodů do dvanáctníku. Zde se šťávy setkávají s tráveninou předzpracovanou v žaludku a podílejí se na jejím dalším chemickém rozkladu.

Z uvedeného je patrné, že výživným koktejlem lze plně nahradit jedno jídlo, nebo jej využít v situaci, kdy opravdu potřebujete jedno jídlo navíc, například při zvýšené tělesné námaze. Nejčastěji ale budete koktejl konzumovat jako malou "večeři", která doplní energetický výdej, zasytí, ale nebude ležet dlouho v žaludku. Na noc by měl být žaludek prázdný. Lépe se pak vyspíte a budete se těšit na dobrou snídani... Neničte si zdraví těžkou večeří.

Pro ty z vás, kterým to nedošlo - koktejl se tráví, takže je to jídlo....

 

Copyright © 2015-2020 ZDRAVOTNÍ MISIE s.r.o. Všechna práva k obsahu vyhrazena.

X

Right Click

No right click